Македонија и Чиле со по два порази од првите две кола во групата влегуваат во клучниот меч за прдолжување на анстапот на Мундијалот во Египет, двете селекции само со победа го продолжуваат настапот на светското првенство.

Чиле во Скопје два пати беше поразен на подготовките од Македонија, но ова е поинаков натпревар, да се биде или не е за двата тима, Кирил Лазаров не е задоволен од прикажаното на првите две средби, сега вети дека сите ќе направт се за победа.

„Не сме задоволни од првите два меча, сега мораме да се подготвиме и да одиграме добро и на победа“ – изјави Лазаров. 

Средбата Македонија -Чиле се игра од 15-30 часот со пренос на МТВ.