Македонската машка ракометна репрезентација во подмладен состав ќе настапи на Мундијалот во Египет, наш прв противник е Шведска која на хартија важи за фаворит на овој дуел.

Селектрот Данило Брестовац на Мундијалот ќе игра со многу нови млади играчи, процесот на подмладување е во тек, повикот кој го добивме како прва резерва за светското првенство дојде во вистински момент, да се проверат силите на оваа нова генерација ракометари.

Состав:

Голмани: Никола Митревски (Порто), Мартин Томовски (Лудвигсхафен), Никола Даниловски (Охрид)

Леви крила: Димитар Димитроски (Вардар), Цветан Кузманоски (Еурофарм Пелистер 2)

Десни крила: Мартин Поповски (Амичитија Цирих), Ненад Костески (Еурофарм Пелистер)

Леви бекови: Филип Талески (Вардар), Марко Мишевски (Вардар), Дарко Георгиевски (Анжер), Михајло Младеновиќ (Металург)

Централни бекови: Филип Кузмановски (Хановер), Марио Танкоски (Еурофарм Пелистер), Горан Крстевски (Фочани)

Десни бекови: Кирил Лазаров (Нант), Мартин Велковски (Еурофарм Пелистер), Мартин Серафимов (Металург)

Пивоти: Стојанче Стоилов (Вардар), Никола Маркоски (Еурофарм Пелистер), Жарко Пешевски (Штутгарт)

Средбата со Шведса започнува од 18 часот, пренос на МТВ со македонски коментатори од целиот Мундијал во Египет.