Македонаката ракометна Супер лига вечерва донесе два натревари во кои Јуниор ја запиша првата победа, додека КЛ7 го освои првиот бод.

КЛ 7 влезе во мечот против Струга со два старни порази, но успеа со гол во последната секунда да го свои првиот бод и да ја прекина победничката серија на стружани за конечни 23-23.

Во вториот натпревар, екипата на Јуниор Кисела Вода убедливо го совлада тимот на Астраион со 30-23 и стигна до првиот триумф по поразите од Струга и Тинекс Пролет.