Игор Карачиќ го замени Вардар за Киелце, неговиот трансфер ЕХФ го оцени како број еден сезонава во Европа, во топ 10 има место и за Циндриќ, Мораеш и Борозан…

Вардар го напуштија голем број играчи п озавршувањето на сезоната во која ја стигнаа до трофејот во Лигата на шампионите.

Трансферите на играчите на Вардар се меѓу најзначајните летово во Европа, има два меѓу топ 5.

1.Игор Карачиќ од Вардар во Келце

2.Расмус Лауге од Флензбург во Веспрем

3.Лука Циндриќ од Келце во Барселона

4.Рожерио Мораеш од Вардар во Веспрем

5.Роланд Миклер од Веспрем во Пик Сегед

6.Гудјон Валур Сигурдсон од РНЛ во ПСЖ

7.Вуко Борозан од Вардар во Веспрем

8.Владимир Чупара од Келце во Веспрем

9.Винсент Жерард од Монпеље во ПСЖ

10.Лука Степанчиќ од ПСЖ во Пик Сегед