Данска успеа со безмалку втората екипа и без Микел Хансен да ја совлада Хрватска со 38:26 и со ова да му направи услуга на Катар кој се најде во нокаут-фазата на СП во Египет.

Германија и Полска ремизираа со 23:23  во последниот натпревар од главната групна фаза.

Во четвртфиналето на Мундијалот ќе играат:

Данска – Египет

Шведска – Катар

Шпанија – Норвешка

Франција – Унгарија