Европската куќа на ракометот (ЕХФ) денеска ќе ги одреди групите за новата натпреваруачка сезона во Лигата на шампионите, Македонија со два претставника, Вардар и Еурофарм Работник кој е дебитант во натпреварувањео.

Ждрепката ќе се изврши денеска со почеток од 18 часот , Вардар е во првиот барабан како Европски шампион, вториот наш претставник, Еурофарм Работник е во втората по квалитет конкуренција  и ќе биде сместен во Цили Д групата.

Натпреварите во групната фаза ќе започнат  во септември .

Еве го линкот каде можете да ја следите ждребката во живо :