Сикошек Пелко си заминува од Вардар по само една сезона во која не импресионираше.

Пивотменот од Словенија се реши да го напушти Вардар и да се пресели во Ла Риоха во Шпанија.

Пелко во Вардар дојде од екипата на Брик од Австрија, тој е седми играч кој го напушта таборот на „црвено-црните“ по Горбок, Скубе, Кристопанс, Гедбан, Шишкарев иТоледо.