Вардар успешен на подготовките во Требиње, во финалето на турнирот ја победи Металопластика со 32-28 и стигна до првиот трофеј сезонава.

Вардар водеше по првите 30 минути од натпреварот со 17-14, диктираа темпо и игра и во второто полувреме  и заслужено дојдоа до победата над тимот од Шабац.

Следно за Вардар е „Супер Глоуб“ во Саудиска Арабија кон крајот на август.