Хрватот Ловро Јотиќ е последното засилување на Вардар, доаѓа од Еурофарм Пелистер каде што настапуваше минатата сезона, игра на позицијата среден бек.

Јотиќ беше најавуван како нов играч на Бенфика, но финансиската криза го направи своето, тој останува во Македонија и ќе игра за Вардар.

Позитивно во овој трансфер што Јотиќ и Алушовски соработуваа во Еурофарм Пелистер минатата година, добро с епознаваат и тој со сигурност нема да има проблем да се вклопи во новиот Вардар.