Ракометарите на Вардар 1961 денеска до 18:45 ќе истрчаат против Веспрем со желба за достојно да се поздрават од европската сцена за оваа сезона.

Ова е логичен заклучок во пресрет на денешниот натпревар, по победата на Веспрем во Скопје од 41:27.

Алушовски има една и еднствена задача, да ги мотивира своите ракометари кои беа под секоја квалитативна граница на претходното соочување со тимот каде што настапува Дејан Манасков.