Предвидувањата се дека Вардар во оваа сезона ќе го предводат играчите кои и минатата сезона беа незаменливи во „црвено-црниот“ дрес.

Ова доби потврда и во изборот на тренерите кои оваа година предводат екипи во Лигата на шампиони на ЕХФ.

Во идеалниот тим се најдоа, ТИмур Дибиров и Даинис Криштопанс заедно со Ландин од Кил, Хансен од ПСЖ, Циндриќ и Фабрегас  од Барселона и Јанц од Кјелце.

За предводник на идеалниот тим, најмногу гласови во изборот доби Талант Душебаев.