Ракометарите на Катар го добија дуелот со Аргентина со 26:25 во супер неизвесен и тензичен натпревар на Мундијалот во Египет.

Со ова Аргентина остана без пласман во четвртфиналето а Катар ќе чека победа на Данска над Хрватска за да игра во нокаут рундата, во спротивно таму ќе се пласираат „Коцкестите“.

Аргентинците по поразот од Катар беа повеќе од разочарани…