Македонскиот шампион Вардар загуби од Киелце во 7 коло во Лигата на шампионите, средбата се одигра во Скопје, голманот Борко Ристовски запиша три одбрани, ЕХФ награди една од нив.

Борко Ристовски влезе во топ 5 одбрани на колото, имаше само три на мечот со Киелце, но една од нив ЕХФ ја издвои како најдобра во 7 рунда.