Вардар загуби од Монпелје со 31-25, прв пораз за црвено-црните во ЕХФ лигата на шампионите.

Најефикасен беше Тимур Дибиров, а голманот Борко Ристовски запиша 6 одбрани. Една од нив со сигурност ќе конкурира за најубава во Лигата на шампионите од оваа рунда.