Бутел Скопје  убедливо е поразен на гости кај унагарски Ѓенѓеш со 13 гола разлика, прво коло во Лигата на Европа на ЕХФ.

Ѓенѓеш запиша победа со 34-21, реваншот се игра утре од 18 часот и ќе биде  формалност за тимот од Скопје.

Мајиќ од екипата на Бутел беше најефикасен на мечот со девет голови,   Василевски, Ѓоргиевски и Мојсоски постигнаа по три гола.