Второто коло во Европската лига за нас беше значајно по настапот на Еурофарм Пелистер кој ремизираше со Кадетен и поразот на Нант од Лемго и настапот на Кире Лазаров.

Голот од цепелин на нашиот слектор и капитен е избран за петти најубав, додека тој на Периќ за реми на тимот од Битола за втор најубав.