Ракометната селекција на Хрватска го запиша првиот триумф во вториот круг на Мундијалот во Египет, падна Бахреин со убедливи 28-18.

Селекторот на Хрватска, Лино Червар не дозволува грешки, тоа најубаво го почуствува  Халил Јагањац, тој згреши на мечот, седна на клупата, селектрот го удри, ова е голем инцидент во таборот на „коцкестите“.