Вардар го игра првиот меч во ЕХФ Лигата на шампиони, израмнет дуел со Елверум во Норвешка, на полувреме беше 13-13, во 44 минута резултатот е 20-20.

Тимур Дибиров важи за екстра играч кога се во прашање пеналите, но при еден изведен на мечот со Елверум се посрамоти, лош потег на Русинот.