Тимот на Кире Лазаров, Нант, запиша победа против  Веспрем со 32-28 на домашен терен и има одличен резултат пред реваншот.

Нант е на чекор од Ф4 во Келн,македонскиот селектор и капитен,  Кирил Лазаров натпреварот го заврши со четири постигнати гола, ЕХФ издвои еден од нив и напиша:

„Кирил Лазаров прави работите на теренот да изгледаат многу едноставно“, стои во објавата на ЕХФ.