Домаќинот Египет со убедлива победа против Чиле 35-29 го отвори Мундијалот, на полувреме се беше јасно кој е кој на овој дуел од групата во која се уште и Македонија и Шведска.

Најдобри поединци кај Египет беа, Елдера и Јахија со по шест гола, за играч на натпреварот беше прогласен Елдера кој запиша шест од шест, ова се дел од неговите голови против Чиле.