Ракометарите на Еурофарм Пелистер го претрпеа петиот пораз оваа сезона во СЕХА лигата откако вечерва беа совладани од ППД Загреб во „Боро Чурлевски“ со 27:28.

Македонсиот тим одигра две различни полувремиња, во првото гостинот постигна 16 гола а битолчани 12 додека во вториот дел Еурофорам Работник имаше подобар скор од три гола од Хрватите но на крајот мораше да се помират со пораз од 1 разлика.

Хорват со десет погодоци, беше најефикасен во редовите на ППД Загрев, за домаќинио се издвоија Остроушко со седум и Ѓукиќ со пет голови.

Во следното коло, Еурофам Пелистер ќе му гостува на веспрем во обид да ја прекине низата порази во СЕХА лигата.