Германија ја оправда фаворитската улога против Белорсуија во натпреварот од 1 коло од групата Д на ЕУРО 2022 откако славеше со 33:29.

Хафнер и Шилер со по осум гола беа најрасположени во тимот на германија, за Белорусија се издвоија Кулеш и Валупаи со по седум гола.

Полска ја совлада Австрија со 36:31 и со ова беше комплетирано прото коло во Д конкуренција.

Во групата Б Исланд славеше над Португалија со 28:24, каде во ова коло Холаднија ја совлада Унгарија со 31:28.