Ракометните селекции на Хрватска и Франција ќе играат во финалето на Светското првенство за играчи до 21 година кое се одржува во Шпанија.

Хрватска до финалето дојде преку победата над Португалија со 31-28, за „коцкестите“ ова е прво финале во оваа возрасна категорија на ракометари.

Франција во полуфиналето ја победи селекцијата на Египет со 35-33. Финалниот меч, Хрватска- Франција  се игра денеска од 16-30 часот.