Кинезот Кван Ванг кој игра за РК Загред испиша историја во во ЕХФ Лигата на шампионите.

Ванг е првиот од Кина кој успеа да постигне гол во историјата на Лигата на шампионите во ракомет, погоди на мечот меѓу ПСЖ и Загреб, шампионот на Франција победи со 37-26.

Голманот на РК Згреб, Ванг погоди од гол на гол во 30 минута кога намали на 17-12.