Македонската ракометна репрезентација има негатива од два погодоци на паузата во дуелот против Финска.

Селекторот, Кире Лазаров одлучи денес стратегисски да го промени составот за разлика од вообичаено.

Во првите 30 минути, најголем проблем за нашата селекција беа техничките грешки и бавната рефлесија во одбраната, а Финците пред паузата успеаја да постигнат погодоци во протничката мрежа.

Благодарение на последните два брзи погодоци на Лазаров и Миркуловски, нашата селекција успеа на полувреме да замине со негатива и тоа 14:12.