Нант го совлада ППД Загреб со 30:28 во групата Б, нашиот репрезентативец и селектор, Кире Лазаров за победникот постигна три гола.

Во измранет и енергинеч натпревар, пресуди упорноста на домаќините во вториот дел од второто полувреме во кое одржуваше предност од еден до два гола, а ППД Загреб успеа да направи и пресврт и да победе со 28:27 но на ова следуваше серија од 3:0 и победа на францускиот тим.

На вториот натпревар во вечерниот термин во ЛШ Кил го совлада Алборг со 28:26.