Конго ја совлада Ангола во драматичен натпревар  со 32-31, погодија во последниот напад  со голот на Стивен Корнеил Оливер ја запишаа првата историска победа на светските првенства.

Ерупција од радост за ракометарите на Конго, најекспониран беше дебелкото  Тјери Мвумби Готие, танцуваше за победата со остантите играчи и на најубав можен начин ја прославија дебитантскиот  триумф.