Египет не декласира, Македонија понижена од домаќинот, загубивме на Мундијалот со 38-19 , ова е историски највисокиот пораз на нашиот национален ракометен тим на светските првенства.

Не одигравме ништо, првото полувреме го завршивме со само 6 постигнати и 20 примени гола. Ништо не се смени ни во второто полувреме, продолживме со неефикасна игра, грешки  а голови примавме многу лесно.

Египет не мележе од минута во минута, на крај не победи со голови разлика. Најефикасен во составот  на Македонија, Лазаров и Маркоски со по 3 гола,  голманот Томовски мечот го заврши со 9 одбрани. Кај Египет  најефикасен беше .

Следно за Македонија е Чиле во понеделник каде бараме победа и продолжување на настапот на Мундијалот.