Македонскиот репрезентативец, Никола Митревски и Порто се елиминирани во Лигата на шампионите во ЕХФ откако загубија на гостувањето кај Алборг во Данска од 27:24 и поради поголемиот број на примени голови во следната фаза патува скандивскиот тим.

Митревски беше одлуичен во првото полувреме во кое запиша 12 интеревенции на голот на Порто, додека во второто полувреме имаше само три интервенции.

Натпреварот го заврши со 57% успешност на голот, но и тој сам не можеше да спречи пораз и елиминација.