Аргетина го совлада Конто со 28:22 во првото коло од групата Д на Светското ракометно првенство во Египет и ја потврди фаворитската улога.

Но, од натпреварот најзапаметен ќе биде пикерот на Конго, Готје Мвумби кој покажа дека сите стереотипи во спортот не се точни, или барем така мислат во неговата селекција.

Мвумби од Расмус Бојсен го доби прекарот „Ел Гиганте“…