Кирил Лазаров и Нант се пласираа во четвртфиналето од Лигата на шампионите на ЕХФ откако вечерва слевеа на гостувањето кај Кјелце во осминафиналниот реванш со 34:31.

Кире Лазаров го одигра 250 натпревар во кариерата во Лигата на шампионите со стана апсолутен рекордер во ова натпреварување на ЕХФ. Со ова селекторот и капитен на Македонија го мина Арпад Штербик на вечната листата, трет таму е Омереј.

Лазаров во победата над Кјелце постигна четири гола. Леворакиот бомардер е воедно и рекордер со 20 сезони во ЛШ, а исто така е рекордер по бројот на постигнати голови во елитата на ЕХФ.