Порто успеа да го совлада Алборг на домашен терен со 32:29 во првиот меч од осминафиналето од Лигата на шампионите во ракомет. А еден од најзаслужните беше нашиот репрезетнативец Никола Митревски.

Нашиот голман имаше 11 обрани, а една од нив влезе и во изборот на топ одбрани на сите осминафинални мечеви.