Ракометарите на Вардар 1961 одиграа солидно во првото полувреме на гостувањето кај Веспрем во реваншот од осминафиналетно, но само во нападот.

Вардарци постигнаа 15 голови но примија 20 и се пред елиминација во елитата на ЕХФ.

Чупиќ со четири и Стоилов со три гола се издовија за вардарци, за домаќинот Ненадиќ, Омар и Шишкарев постигнаа по три гола во воведните 30 минути.