Новиот голман на европскиот и македонски ракометен шампион Вардар, летонскиот репрезентативец Артурс Кугис, е експерт за удари од седум метри.

Кугис се прослави со своите настапи за репрезентацијата на Летониј во квалификациите за пласман на ЕП 2020 година.