Металург со пораз стартуваше во ракометната Лига на Европа, откако вечерва немаше сили за подвиг против фаворитот Тулуз, одигрувајќи 33-29 на гостувањето во Франција.

Македонскиот ракометен прволигаш пружи силен отпор и достојно се држеше во најголемиот дел од мечот.