Поранешниот тренер на Вардар, Роберто Гарсија Парондо е во потесниот избор за најдобар тренер на годината според ИХФ.

Парондо со Вардар триумфриаше во Лигата на шампиони, потоа замина да работи како селектор на Египет.

Парондо ќе има голема конкуренција од Кристијан Берге, Маик Мачула, Николај Јакобсен и Дидие Динар.