Ракометарите на Вардар предбодени од Парондо, на денешен ден пред една година во „Ланксес Арена“ потврдија дека и покрај сите проблеми имаа квалитет за да се израдуваа на втриот трофеј од Лигата на шампионите на ЕХФ.

Во големото финале на Ф4 во Келн, Вардар славеше над Веспрем со 27:24 и влегоа во историјата на европскиот ракомет.

 

Вардар во полуфиналето славеше над Барселона со 29:27 додека во четвртфиналето го елиминираше Пик Сегед со вкупни 56:52.