Нант без проблеми го совлада Нанси со 37:28 во 7 коло од најсилната ракометна лига на Франција.

Кај победникот кој доминираше во првото полувреме а предводеше Ривера, прекрасен погодок постигна Кирил Лазаров.

Ова за Нант беше четврта овосезонска победа, во следното коло ќе игра против Саран на гостинки терен.