Македонската машка ракометна репрезентација против Чиле игра за пласман во втората фаза на Светското првенство во Египет.

Овој натпревар е од големо значење на репрезентативниот ракомет во Македонија, кој воедно многу пати бил воздигнат токму поради индивидуалните квалитети на Кирил Лазаров.

Нашиот капитен денеска го игра 40-тиот настап на Светски првенства по неговото деби во 1999 година на Мундијалот во Египет на дуелот со Саудиска Арабија.