Еурофарм Пелситер освои бод на мечот со Кадетен Шафхаузен, натпревар од  во Европската лига, на голот на битолчани блескаше поранешниот репрезентативец Благојче Трајкоски.

Една негова одбрана беше спектакуларна, контрата на Швајцарците преку Фримел беше спречена, Трајкоски реагираше маестрално, оваа одбрана е меѓу петте најубави во Европа лигата на ЕХФ.