Вардар 1961 ја запишаа првата победа оваа сезона во Лигата на шампионите на ЕХФ откако го совладаа Фленсбург во Скопје со 31:26.

Стојанче Стоилов постигна осум гола , блескаше на натпреварот за прва победа во Лигата на шампионите на Вардар.