Вардар во моментов го игра дуелот со Мотор Запорожје во рамките на третото коло во Лигата на шампионите. На овој меч европскиот првак влезе во историјата на елитното натпреварување, стана 12. тим кој стигнал до бројката од 4.000 погодоци.

Стрелец на овој погодок е Тимур Дибиров, го постигна во 19. минута.