Македонскиот голман Мартин Томовски доби признание од ИХФ, тој има петтата најдобра одбрана на Мундијалот во Египет од средбите одиграни во првата фаза.

Томовски одличмно реагираше на мечот со Чиле, одбрани пенал, супер рефлекс кој се најде во топ 10 одбрани на  светското првенство.