Пред три години на денешен ден навивачите на РК Вардар се израдуваа на првиот трофеј во ЛШ на нивниот омилен клуб.

Вардар во Келн го совлада ПСЖ со 24:23 со голот на Иван Чупиќ, момент за историја за македонскиот клупски ракомет.