Македонкиот ракометен првак, Вардар 1961 го заврши овогодишеното учество во Лигата на шампионите на ЕХФ откако по втор пат беше поразен од Веспрем во осминафиналето.

На денешното гостување, црвено-црните беа совладани со 39:30 и со вкупни минус 23 гола разлика земено севкупно по двата меча, ставија крај на овосезонската европска одисеја.

Тимот предводен од Алушевски немаше сили за подвиг, се издоија Стоилов и Дибиров со по поет гола, Шеваљевиќ постигна четири гола, за Веспрем се издвоија Шишкарев и Нилсон со по шест гола.

Веспрем во четвртфиналето ќе игра против Нант и Кире Лазаров.