Европскиот ракометен првак, Вардар со предност од пет гола оди на полувреме во мечот против Мотор Запорожје.

„Црвено -црните“ водат со 16-11 и од самиот почеток ја имаа контролата врз резултатот благодарение на одличниот напад.

Она што е за издвојување е потегот на Шкубе и Шишкарев кои преку цепелин ја кренаа на нозе публиката во СЦ „Јане Сандански“.