Неверојатен натпревар се одигра во Полска, станува збор за ракометното првенство, Квитзин стигна до победа 33-31 против Тарнов по продолжение, во регуларните 60 минути беше 28-28.

На семафорот во финишот при актуелно време 58 минути и 20 секунди резултатот гласеше 24-28 за Тарнов, домашната екипа до крајот на мечот стигна до 28-28 со четири гола во серија а потоа и победи по изведување на пенали бидејќи во Полска нема нерешено во ракометното првенство.