Српскиот ракометен интернационалец Марко Вујин ќе го напушти Кил на истек на договорот.

Вујин во мај кога го одигра последниот натпревар за германскиот тим, а клубот на официјалната веб страници на српски јазик му се заблагодари на десниот бек.

Српскиот некогашен репрезентативец во Кил дојде од Веспрем и ги освои сите можни трофеи во дресот на германскиот гигант со Гисласон на клупата.

Неизвесно е дали и каде Вујин ќе ја продолжи кариерата, а Кил од новата следната сезона ќе го води некогашниот чешки репрезентативец Филип Јиха.