Ракометарките на ЖРК Пелистер ќе играат против Зајечар од Србија во првото коло во Челенџ Купот, вака реши ждрепката одржана денеска.

Битолчанки првиот меч ќе го играат на гости во Србија, на 9/10 ноември, седум дена подоцна ќе се одигра реваншот. Ланската сезона во ова натпреварување ЖРК Пелситер стигна до второто коло .