Европското женско ракометно првенство кое поради пандемијата ќе се одржува само во Данска, откако претходно Норвешка се откажа од ко-организацијата, започнува денеска.

Ќе се игра во двата дански градови, Колдинг и Хернинг.

Титулата ја брани Франција, финалето ќе се игра на 20 декември.